1393/05/15 08:27

فاز دوم بازاریابی شبکه ای

فاز دوم بازاریابی شبکه ای

بازاریابی شبکه ای جواب می دهد اگر شما از آن بخواهید

اگر آرزوهای بزرگ در سر دارید. اگر به شدت خواهان خواسته هایتان هستید و با کمال میل هر کاری را که برای رسیدن به خواسته هایتان لازم است انجام می دهید در این صورت بازاریابی شبکه ای مزدتان را کف دستتان خواهد گذاشت. در بازاریابی شبکه ای، موفقیت هیچ کس را تضمین نمی کنند و هیچ رازی هم وجود ندارد که نزد فرد خاصی باشد و او ار دوستان یا آشنایانش قایمش کرده باشد و یا بشود آن را با پول زیاد خرید. در بازاریابی شبکه ای حداقل به یک دلیل یا خواستۀ قوی و محکم احتیاج دارید. آیا حداقل یک دلیل یا انگیزۀ قدرتمند دارید؟ همین الان به این مسئله فکر کنید.

از زبان زیگ: تاریخ معینی را در 10 سال بعد مشخص کنید و تصورتان را راجع به وضع زندگیتان در آن تاریخ دقیقاً روی کاغذ بنویسید که در کجا زندگی می کنید چند ساله هستید و فرزندانتان چند سال دارند. حالا فرض کنید همان تاریخ رسیده و شما دارید 10سال گذشتۀ زندگی تان را مرور می کنید. حالا تمام کارهایی را که در آن سالها انجام می داده اید بنویسید، تمام تجاربی را که از سر گذرانده اید؛ سفرهایی را که باید می کرده اید؛ پیشرفت هایی را که به لحاظ کاری باید می کرده اید؛ وضع جسمی و روحی خودتان را امور روزانه تان را حالا که به گذشته نگاه می کنید بزرگ ترین موفقیتی که کسب کرده اید چه بوده است؟
اگر بعد از یک هفته احساس کردید که رویایتان کمی کمرنگ شده دوباره سراغ آن بروید و از خودتان بپرسید چه طور می توانید هر قدم را بردارید و آن وقت همه را از نو بنویسید.

بازاریابی شبکه ای نتیجه می دهد به شرطی که نگرش شما صحیح باشد.

خیلی از کارهایی که انجام می دهید و تغیراتی که می کنید بستگی به نگرش ذهنی تان دارد. برای مثال ممکن است فکر کنید اگر به خانواده و دوستانتان بگویید که کار بازاریابی شبکه ای انجام می دهید، خجالت زده شوید. ممکن است جزو آن دسته از آدمهایی باشید که می گویند: در این تجارت فقط افرادی درآمد دارند که اول وارد شده اند.
خوب دقت کنید: از سال 1992 هنگامی که گوین اسکات وارد شرکت کلینز شده (شرکتی در بریتانیا دکه به سبب کاتالوگ هایش که معرف محصولات مصرفی و خانگی بی شماری است شهرت کسب کرده همه جور بهانه ای را در این باره شنیده است که بازاریابی شبکه ای نتیجه نخواهد داد یا نمی تواند بدهد. او می گوید:« من کارم را در کشتی سازی رها کردم و به صورت تمام وقت در شرکت کلینز مشغول به کار شدم. مردم هنوز هم مرا برای کارم یعنی بازاریابی شبکه ای مسخره می کنند. اما چه اهمیتی دارد؟ من قبلاً در کار کشتی سازی 8000 فرانک(تقریباً 1200دلار) درآمد داشتم اما سال گذشته 260000فرانک(تقریباً 390000دلار) درآمد داشته ام. من بعد از گذشت 22 سال از تاسیس شرکت کلینز شروع به همکاری با این شرکت کردم یعنی خیلی دیرتر از افرادی که در به اصطلاح بالای مجموعه قرار دارند اما اکنون صاحب بزرگترین سازمان فروش این شرکت هستم. همه اینها را مدیون نگرشم هستم»

نکته: برای مهارت یافتن در ایجاد نگرش مثبت و حفظ آن کتاب از سیر تا پیاز موفقیت نوشته زیگ زیگلار را بخوانید.

از زبان زیگ: کاش می توانستم شما را با همۀ  افراد به اصطلاح زرنگی که در طول این سالها با آنها برخورد داشته ام آشنا کنم. افرادی که معمولاً یک قدم جلوتر از دولت و اغلب دو قدم جلوتر از قانون هستند. این افراد همیشه به دنبال یک معاملۀ خوب یا پول مفت هستند. این نگرش غلط است. چنین افرادی هرگز به جایی نمی رسند، چون نگرش شان بر آب بنا شده است. از میان آنها کسانی هم که نگرش درستی دارند، دست آخر زیر زمین یا آلونکی بر آن شالوده بنا می کنند. این قبیل افراد همۀ اقدامات لازم برای ساختن یک زندگی غنی تر و بهتر را انجام نمی دهند. موفقیت و خوشبختی اتفاقی نیست، اختیاری است. کافی است آنچه را از زندگی می خواهید انتخاب کنید و سپس بریزید تا به آن برسید.
بازاریابی شبکه ای نتیجه می دهد اگر نظام باورهایتان مستحکم باشد.
اگر اعتقاد قرص و محکمی داشته باشید از جمله اعتقاد به خودتان به محصولات و خدماتی که ارائه می دهید و به شرکتتان آن وقت بازاریابی شبکه ای جواب زحماتتان را می دهد. متأسفانه خیلی از افرادی که وارد بازاریابی شبکه ای می شوند به کارشان اعتقاد ندارند. تاد اسمیت(ساکن سراسوتا واقع در ایالت فلوریدا) که در شرکت رکسال کار می کند( این شرکت در کار توزیع محصولات غذایی و سلامتی است) در این باره می گوید: «افرادی که در بازاریابی شبکه ای شکست می خورند افرادی هستند که در اکثر زمینه های زندگی با ناکامی مواجه می شوند. علتش این است که این افراد اعتماد به نفس و عزت نفس ضعیفی دارند و به جای اینکه مسئولیت کارهایشان را خودشان به عهده بگیرند تقصیر را گردن دیگران یا چیزهای دیگر می اندازند. شما باید اعتقاد داشته باشید که می توانید در بازاریابی شبکه ای موفق بشوید. همچنین باید به دیگران ثابت کنید به شرکتتان و محصولاتش اعتقاد دارید. اگر این گونه نباشید آنگاه چه انتظاری از دیگران دارید که به ارزشمند بودن تجارت و شرکت شما ایمان داشته باشند؟
اندیشه های ناب: افراد موفق در بازاریابی شبکه ای تقریباً همیشه می گویند: وقتی برای اولین بار محصولات یا شرکت را دیدم دانستم که من هم می توانم از عهده این کار برآیم. آنها سریع به اعتقاد می رسند. جنیفر هارپر توزیع کنندۀ شرکت هن ورک شاپز که در کار فروش محصولات بی شماری است می گوید: «به محض اینکه ظروف اسفنجی، سبد و نمکدان ها را دیدم، از آنها خوشم آمد و همان لحظه فهمیدم که می توانم این محصولات را صادقانه و مشتاقانه روز و شب به دیگران معرفی کنم»
بازاریابی شبکه ای نتیجه می دهد اگر کلید اشتعال تان را بشناسید
همین که بدانید چه چیزیهایی را دوست دارید و چه چیزی از زندگی می خواهید یعنی کلید اشتعالی که به شما انگیزۀ عمل کردن بدهد- در حکم بزرگترین کمک به شما است برای تصمیم گیری دراین باره که آیا بازاریابی شبکه ای برای شما جواب می دهد یا نه.
کامی داونن که اهل هونولولو در ایالت هاوایی است می گوید: «من به دنبال آزادی مالی بودم» او و شوهرش هر دو نظامی اند و هم زمان در شرکت انوایروتک اینترنشنال نیز کار بازاریابی شبکه ای انجام می دهند(این شرکت در کار فروش محصولات مراقبت از پوست و بدن و محصولات غذایی و از جمله محصولی است که بدون نیاز به آب اتوموبیل را می شوید) کامی می گوید: «در نظام پول زیادی گیر آدم نمی آید. و چون در بخش اطلاعات ارتش بودم از خیلی فرصتهای موجود در بخش خصوصی هم محروم بودم. به محض اینکه دورۀ خدمتم تمام شود، دیگر برای دولت کار نمی کنیم. من آزادی مالی می خواستم و در بازاریابی شبکه ای به آن رسیدم» کامی و شوهرش هم اکنون توزیع کننده های «الماس»(یکی از بالاترین رتبه ها در شرکت انوایرو تک) هستند.
آزادی مالی از جمله کلیدهای اشتعالی است که بارها توسط بازاریاب های شبکه ای عنوان شده، اما کلیدهای اشتعال دیگری هم وجود دارد، مانند: صاحب کار خانگی شدن، رئیس خود بودن و وقت خود را در اختیار داشتن.
کتی اسمیت(اهل نشویل درایالت تنسی) که برای شرکت دیسکاوری تویز کار می کند(این شرکت فروشندۀ اسباب بازی های آموزشی و منحصر به فرد برای کودکان است) از کلید اشتعال دیگری نام می برد: فرصت مسافرت کردن! «من قبل از اینکه وارد شبکه این شرکت شوم، در انگلیس معلم بودم. با حقوق معلمی، مسافرت های بزرگ را مگر به خواب ببینی اما مسافرت کردن به من انگیزه می بخشد و از وقتی که وارد بازاریابی شبکه ای شده ام مسافرتهای زیادی کرده ام. یک هفته لندن بوده ام؛ به هنگ کنگ و چین سفر کرده ام(جای شما خالی دیوار چین هم رفته ام) پاریس رفته ام؛ چندین مرتبه هم به مکزیک رفته ام. بدون بازاریابی شبکه ای نمی توانستم به هیچ کدام از این کشورها سفر کنم»
اگر به دنبال درآمد اضافی هستید، بازاریابی شبکه ای نتیجه می دهد
درست است که در بازاریابی شبکه ای می توانید آنقدر درآمد داشته باشید که در پول غلت بزنید ولی همه به خاطر پول زیاد وارد این حرفه نمی شوند. متخصصان و مربیان این صنعت معتقدند اکثر افراد به کسب پول کافی برای خرید محصولات مورد علاقه شان و یا پرداخت اقساط ماشینشان راضی هستند. به بیان دیگر به دنبال 300تا 500دلار درآمد در ماه هستند. تقریباً هر کسی که این تجارت را جدی بگیرد و با یک شرکت معتبر کار کند می تواند این مقدار پول را در عرض چند ماه(فقطبا انجام کار پاره وقت) به دست بیاورد. بسیاری از بازاریابهای شبکه ای موفق در ابتدا کارشان را به صورت پاره وقت شروع کرده اند و وقتی درآمدشان به چند صد دلار در ماه رسید اغلب تصمیم می گیرند تمام وقت کار کنند. با وجود این بعضی ها ترجیح می دهند در این تجارت پاره وقت کار کنند چون مثلاً بچه کوچک دارند و فقط چند ساعت در روزشان را می توانند به بازاریابی شبکه ای اختصاص دهند. مدت زمانی که کار می کنید مهم نیست اگر با تمام وجود نیاز به درآمد اضافی را حس کرده اید، بازاریابی شبکه ای برای شما نتیجه می دهد.
بازاریابی شبکه ای نتیجه اگر بخواهید از دیگران بیاموزید
به ندرت پیش می آید که در بازاریابی شبکه ای کسی بدون اینکه در محضر بقیه زانو زده و آموزشهای لازم را دیده باشد، موفقیتی کسب کرده باشد؛ حتی اگر در سطحی باشد که ماهانه چندصد دلار درآمد داشته باشد. هیچ شرکت معتبر بازاریابی شبکه ای یا پشتیبانی انتظار ندارد شما به تنهایی بتوانید تجارت تان را بسازید. در واقع آنها می خواهند به شما در این راه کمک کنند.
با وجود این، خیلی از اوقات افرادی هستند که تمایلی به پذیرفتن کمک از دیگران نشان نمی دهند یا در جلسات آموزشی یا کنفرانس های تلفنی شرکت نمی کنند تا چیزی بیاموزند. اگر می خواهید که بازاریابی شبکه ای برای شما نتیجه بدهد، خاضعانه از دیگران درس بیاموزید.

نکته: تا همین چند سال پیش، اطلاعات کمی راجع به بازاریابی شکه ای در قالب کتاب یا نوار در دسترس بازاریاب ها بود. و جدا از کسانی که با یک شرکت مشخص کار می کردند، مربی بازاریابی شبکه ای وجود نداشت. لذا افراد شاغل به این تجارت برای کسب اطلاعات ناچار بودند به آپلاین هایشان(حامیانشان) یا همکارانشان تکیه کنند که البته به خودی خود هیچ ایرادی هم نداشت و با اصول بازاریابی شبکه ای هم همخوانی داشت. با این حال امروزه با وجود هزاران بازاریاب شبکه ای موفق در سرتاسر دنیا، فرصت های زادی در اختیار افراد هست تا مربیان و متخصصان این حرفه جدا از شرکت مشخصی که در آن کار می کنند، چیز یاد بگیرند. بسیاری از بازاریاب های شبکه ای موفق از طریق کتابها یا نوارهایشان، همچنین سمینارها و کنفرانسهای تلفنی ای که برگزار می کنند، از زندگی شخصی خود و موفقیت هایی که کسب کرده اند و روش ها و ایده هایی که شناختشان زمان زیادی می برد، مطلی و تجربیاتی در اختیار مردم می گذارند. تنها کار لازم این است که از آنها بخواهید؛ سپس با تمام وجود از نظراتشان استفاده کنید.

بازاریابی شبکه ای نتیجه می دهد، اگر بخواهید برایش هزینه کنید
بسیاری از افراد بنا به دلایل عجیب و غریب وقتی پای هزینه کردن چند صد دلار روی تجارتشان می رسد، آب از دستشان نمی چکد و جالب این که متوقعانه انتظار دارند که شبکه بازاریابی موفقی هم داشته باشند یا حداقل چند تا چک ناقابل دسشان را بگیرد! بگذارید همین جا آب پاکی را روی دست چنین افرادی بریزیم: با چنین شیوه ای بازاریابی شبکه ای جواب نمی دهد! سرمایه گذاری اولیه این تجارت شامل خرید برخی لوازم است که برای شروع بهآنها نیاز دارید، از جمله: کتابچۀ راهنما یا جزوه گروهتان کالاهای شرکت نوارهای صوتی ای که روش فروش محصولات را توضیح می دهند و برخی وسایل بازاریابی مثل بروشور و احنمالاً برخی مواد آموزشی.
کیفی که لوازم کارتان را در آن می گذارید، هر قدر هم که گنده و خوشگل باشد، شما را بازاریاب نمی کند. این حرفه از جهاتی مثل وارد کردن یک حیوان خانگی جدید به جمع اعضای خانواده است. می توانید بانمک ترین و زیرک ترین حیوان را بخرید اما در هر حال باید پیه برخی مسائل را به تنتان بمالید: مثلاً تا وقتی که همچین حیوانی خوب تعلیم ببیند، خانه تان لااقل سه چهار بار به گند کشیده می شود! برای این که به او چیز یاد بدهید، لازم است کتاب یا کتابهایی را در این باره بخوانید، نوار گوش کنید یا فیلم ببینید و یا حتی با او در کلاس های تعلیم حیوانات شرکت کنید. به بیان دیگر برای اینکه فرد موفقی در تعلیم این حیوان شوید و از داشتن او بیشترین لذت ممکن را ببرید، باید مقداری پول سرمایه گذاری کنید. در مورد بازاریابی شبکه ای هم چنین است ؛ برای موفق شدن در این حرفه و لذت بردن از آن باید به طور مستمر از وقت، تلاش یا برخی توانایی هایتان سرمایه کنید. کاری که پزشکان و بسیاری از متخصصان دیگر می کنند. آیا اجازه می دهید پزشکی که در سال 1960از دانشگاه پزشکی فارغ التحصیل شده بدون این که دربارۀ پیشرفت های علمی آموزش دیده باشد، قلبتان را زیر تیغ جراحی ببرید؟ قطعاً شما تمایل دارید پژشکی این کار را انجام دهد که با پیشرفتهای علمی روز پیش رفته و روی حرفه اش سرمایه گذاری کرده است. اگر می خواهید در حرفۀ بازاریابی شبکه ای پیشرفت کنید، باید روی این تجارت هم به لحاظ پول و هم وقت سرمایه گذاری کنید.
از زبان زیگ: قبل از این که دست به عمل بزنید باید تغیرات لازم را بکنید، همچنین برای اینکه صاحب چیزی بشوید، باید دست به عمل بزنید!
بازاریابی شبکه ای نتیجه می دهد،اگر شخصیت مناسب داشته باشید
ممکن است بپرشید «شخصیت مناسب »یعنی چه؟ به احتمال زیاد شما دارای چنین شخصیتی هستید. ممکن است مردم به شما بگویند موفقیت در بازاریابی شبکه ای مستلزم یک شخصیت مخصوص است. چه قبول کنید و چه نه، شما یک شخص خاص هستید. اصلاً اینچنین خلق شده اید.
حالا ممکن است بعضی شخصیت ها برای بازاریابی شبکه ای مناسبتر باشند. اما با اتخاذ نگرش صحیح، بازاریابی شبکه ای این قابلیت را دارد که برای هر نوع شخصیتی مناسب و کارا باشد.
نکته: کامی داونن می گوید: «هر کسی که تمایل به یادگیری داشته باشد و «من» خود را برای مدت کوتاهی هم که شده کنار بگذارد، می تواند در بازاریابی شبکه ای موفق شود. شرکت ما سیستم به اثبات رسیده ای را به ما پیشنهاد کرده که تاکنون جواب داده است. اما همیشه هستند افرادی که دوست دارند «چرخ را از نو اختراع کنند»(به عبارتی کار بیهوده انجام دهند)من هم یکی از همین آدمها هستم! فکر می کردم می توانم سیستم بهتری ابداع کنم اما مدتی طول کشید تا فهمیدم اشتباه می کنم و در این مدت فقط وقتم را تلف کرده ام. اما من آدم یک دنده ای هستم و این قبیل افراد خیلی به درد بازاریابی شبکه ای می خورند. شوهرم هم آدم یک دنده ای است. به همین دلیل است که هردویمان دو دستی بازاریابی شبکه ای را چسبیده ایم و در این کار موفق هم هستیم»

نکته: داگ فایربو مربی بازاریابی شبکه ای اهل لوئیس ویل در ایالت کنتاکی می گوید: «افرادی که اشتیاق سوزانی دارند احتمال موفقیتشان در بازاریابی شبکه ای بسیار بالاست. منظورم آنهایی است که عطش شدیدی برای ایجاد تغیر و تحول در زندگیشان دارند چرا که یا از وضع زندگی شان ناراضی هستند و یا بیش از آنچه دارند می خواهند. چنین افرادی در این صنعت موفق می شوند. افراد با انگیزه و با اشتیاق بیش از سلیرین اهل عملند. اکثر افرادی که وارد بازاریابی شبکه ای می شوند، موفق نمی شوند. دلیلش چیست؟ گاهی اوقات آپلاینهایشان ضعیف عمل می کنند یا اینکه محصولاتشان خوب نیست اما عموماً دلیلش این است که این افراد آن اشتیاق سوزانی را که درباره اش حرف زدم ندارند!»
بازاریابی شبکه ای نتیجه می دهد اگر آن را کار کارمندی ندانید
کارول بیشاپ، یکی از توزیع کنندگان بسیار مثبت شبکه زیگ زیگلار می گوید: وقتی افراد بازاریابی شبکه ای را سخت می بینند یا می گویند کار کسل کننده ای است دلیلش این است که آن را به چشم یک کار کارمندی نگاه می کنند. بازاریابی شبکه ای هر چیزی هست جز یک کارمندی. وقتی بازاریاب شبکه ای می شوید دیگر رئیسی ندارید. بیشتر روزها مجبور نیستید جای خاصی باشید(مثلاً مجبور نیستید در زمان مشخص پشت میزتان باشید) مگر برای آموزش های اولیه ای که از آپلاین تان می بینید. ممکن است این اتفاق هم نیافتد(بستگی به آپلاین شما دارد) بازاریابی شبکه ای شغلی نیست که در آن مافوق تان به شما امر و نهی کند، یا بگوید چه وقت و چه طور کاری را انجام دهید. در مقام یک بازاریاب شبکه ای هیچ کس برنامۀ کاری شما را تنظیم نمی کند و هیچ کس به تلفنتان جواب نمی دهد- حتی موفق ترین بازاریابها هم خودشان تلفنهایشا را جواب می دهند و البته هیچ کس –تأیید می کنم که- هیچ هم برایتان قهوه نمی ریزد!
وقتی بازاریاب شبکه ای شوید خودتان رئیس خودتان هستید. برنامۀ کارتان را خودتان تنظیم می کنید و تصمیم می گیرید که چه کاری و چه طور آن را انجام دهید. دوست دارید امروز چه کاری انجام دهید: تماس تلفنی داشته باشید؟ نوارهای صوتی را پست کنید؟ کمی از هر کدام از این کارها را انجام دهید؟ یا دوست دارید آگهی تبلیغاتی در مورد شرکت تان به روزنامه ها بفرستید؟یا وقتتان را صرف مطالعه در مورد محصولات تان کنید؟ دوست دارید پشت میزتان کار کنید یا بیرون در داخل حیاط؟ دوست دارید لباس رسمی بپوشید یا با لباسهای راحتی تان کار کنید؟ به عنوان یک کارمند چنین گزینه هایی ندارید اما به عنوان یک بازاریاب شبکه ای چرا.دوست دارید امروز قهوه میل کنید؟ می توانید خودتان زحمتش را بکشید! و یا اگر دوست داشته باشید تا کافه قدم بزنید، قهوه و دونات سفارش بدهید و تا سفارشتان آماده می شود، روزنامه بخوانید! وقتی بازاریاب شبکه ای هستید، می توانید چنین کارهایی انجام بدهید و هیچ کسی هم نمی تواند به شما بگوید حق انجام چنین کارهایی را ندارد! 
سوال این است : آیا می توانید از عهدۀ چنین کاری برآیید؟ چون بازاریابی شبکه ای یک کار کارمندی نیست، اگر مثل یک کارمندی با آن برخورد کنید، حتماً شکست می خورید. اگر شما به چشم تجارتی از آن خودتان به آن نگاه کنید، این حرفه نتیجه می دهد. ونه حتی یک سرگرمی. یک حرفه! معنایش این است که شما باید آدم منضبط و مدیری باشید یا بشوید. چون کارهای زیادی هست که در این تجارت باید انجام دهید، اما فرقش با کار کارمندی این است که اینجا کسی تکلیف تو را معین نکرده و بنابراین مسئولیت تمام امور به عهده خود توست!
همسر کرول بیشاپ، جیمی، اضافه می کند: «ما بازاریابی شبکه ای را مسخره می کنیم و آن را ساده می گیریم. بازاریابی شبکه ای همه چیز است به جز یک کار کارمندی؛ به همین دلیل هم هست که ما عاشق این تجارت هستیم. باید در این حرفه کار کنید، درست؛ اما برای اینکه شما هم مانند ما موفق شوید روش هایی نشانتان می دهیم که تا کنون مناسب بوده اند و جواب داده اند. اما به چشم یک شغل کارمندی به آن نگاه نکنید چون در آن صورت است که شما از این کار لذت کامل را خواهید برد.
ساختار: اگر به دنبال ساختار مشخصی هستید، از جمله یک دفتر پر از آدم، رئیسی که به کارتان نظلرت داشته باشد و شرکتی که یک سری مزایا برایتان فراهم کند، بهتر است به همان شغل قبلی تان بپردازید.

منبع: کتاب از سیر تا پیاز بازاریابی شبکه ای 
نویسنده: زیگ زیگلار و دکتر جان پ.هیز

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
متن :

نویسنده : مجتبی اسلامی زاده تاریخ : 1393/08/06 11:32

بسیار عال بود
آرزوی موفقیت برای شما وبازاریابتان دارم

پاسخ
نویسنده : شهاب تاریخ : 1393/08/07 05:00

من عضو کمپانی ابرتجارت کهکشانم
مطالبتون واقعا عالی بود سپاس گذارم

پاسخ
نویسنده : pooya تاریخ : 1393/09/10 09:11

عالی بود

پاسخ
برچسب ها :